7 گام رسیدن به اهداف برایان تریسی

7 گام رسیدن به اهداف برایان تریسی

چکیده :

تنها از طریق طرحی می توانیم به اهدافمان برسیم که به آن ایمان داشته و دقیقا بر اساس آن عمل کنید هیچ راه دیگری برای رسیدن به موفقیت وجود ندارد استفن برن


بسیاری از مردم فکر می‌کنند که داشتن یک هدف مشخص، مثبت اندیشی و خوشبینی نسبت به این هدف، تنها لازمه موفقیت و به خوشبختی رسیدن است. اگر چه انتخاب مقصد خیلی اهمیت دارد اما تنها نقطه آغاز کار نیز به حساب می‌آید. حالا زمان آن است که به خود و دیگران نشان دهید که در مورد هدفتان چقدر جدی هستید.

واقعیت این است که تنها 3 درصد از مردم اهداف مشخصی دارند و همچنین طرح هایی برای رسیدن به آن. تنها سه درصد از مردم هستند که هر روز روی مهمترین هدف شان کار می‌کنند. تنها افراد موفق هستند که بیشتر اوقات به اهداف خود فکر می کنند. اکثر مردم به جای هدف، آرزو دارند. آنها امید، رویا و خیال هایی دارند. من به این رویاها "دود سیگار" می گویم. آنها خیلی زود از شور و اشتیاق می‌افتند و شفافیت و مسیر خاصی ندارند.

خانه رویاهای تان، کسب و کار موفق تان، رابطه و کار عالی تان،  تنها یک رویاست مگر این که با آن "گوشت و استخوان" اضافه کنید تنها زمانی که برنامه‌ریزی کنید و جزئیات طرح تان را تهیه نمایید، می توانید از رسیدن به مقصد بر اساس برنامه خود اطمینان داشته باشید.

علاوه بر معیار به یک روش هم نیاز دارید
 باید اهداف خود را از نظر کمی و کیفی تعریف کنید. وقتی هدفی را به صورت کیفی تعریف می‌کنید در واقع مشخص می نماید که پس از رسیدن به آن هدف، چه فکری و احساسی خواهید داشت. در زمان تعریف بهترین هدف خود، رضایت، سرور و شادی و  عشق، صلح و لذتی را که از رسیدن به آن هدف خواهید داشت را احساس کنید. با تصور اینکه به هدفتان رسیده اید این احساسات را در خود ایجاد کنید.

شما باید اهداف تان را از طریق افزودن ارقام، به صورت کمی نیز تعریف کنید. این کار هدفی را در اختیار شما قرار می دهد که می توانید آن را دنبال کرده و پیشرفت نمایید. اگر نتوانید آن را اندازه بگیرید، توان اداره کردنش را نیز نخواهید داشت.

برای مثال تمام مردم می‌خواهند از نظر مالی مستقل باشند اما وقتی از آنها پرسیده می‌شود این استقلال مالی یعنی چه؟ بهترین جوابی که به شما خواهند داد این است: میخواهم میلیونر شوم.

اما این هدف بسیار مبهم است. استقلال مالی یعنی اینکه شما به قدری ثروت داشته باشید که دیگر هرگز نگران پول نباشید. بنابراین سوال این است" چه رقمی شما نیاز دارید؟ واقعا به چقدر پول نیاز دارید؟
 تعیین هدف به روشی ساده
 قبل از اینکه به سوی مقصد تان حرکت کنید، می توانید مجموعه ای از مراحل برنامه ریزی را برای افزایش احتمال موفقیت خودتان دنبال کنید. این مراحل عبارتند از هفت گام که به صورت ساده در زیر بیان شده است:

 1- دقیقا تصمیم بگیرید که در هر حوزه ای از زندگی چه می خواهید

 هدفتان را به دقت، واضح و مشخص تعریف کنید به گونه ای که یک کودک نیز بتواند آن را درک کند و به عبارتی بتواند به کودک دیگر توضیح دهد. برای مثال به جای اینکه بگویید: می خواهم کلی پول در آورم. باید دقیقا مشخص کنید که منظورتان از کلمه "کلی" یعنی چه میزان؟ نمی توانید برای هر هدفی نامشخص و مبهم انگیزه داشته و مصمم باشید.

2- هدف خود را بنویسید و آن را قابل اندازه گیری کنید

هدف که نوشته نشده باشد تنها یک آرزوست. یعنی هدفی بدون هیچ طرحی در پشت آن. وقتی هدف را قابل اندازه گیری می کنیددر واقع  شما هدفی مشخص برای دست یابی به آن را می سازید

3_ یک ضرب الاجل و زمان تعیین کنید

در واقع شما باید بتوانید زمان دقیق دستیابی به هدفتان را مشخص کنید. ضمیر ناخودآگاه شما این نوع ضرب الاجل ها را دوست دارد زیرا توانایی های ذهنی تان را برانگیخته و شما را به جلو هدایت خواهد کرد

4_ تمام موانعی را که برای رسیدن به هدف وجود دارند، از سر راه بردارید

مشکلات و موانع را شناسایی کنید. ممکن است مشکلاتی پیش بیاید. باید دقیقاً مشخص کنیم که چه مشکلاتی ممکن است پیش بیاید چه چیزهایی بین شما و هدفتان قرار گرفته است. چرا تاکنون به هدفتان رسیده اید چه چیز شما را عقب نگه داشته و یا می تواند عقب نگه دارد.

5_ دانش و مهارت هایی را که برای دستیابی به هدف بدان نیاز خواهید داشت را تعیین کنید

به خاطر داشته باشید برای رسیدن به هدفی که تاکنون هرگز به آن دست نیافته اید، باید چیزهایی را یاد بگیرید که قبل از این آنها را نیاموخته ایم و یا چیزهایی را انجام دهید که قبل از این آن‌ها را انجام نداده اید. دستاوردهای شما تا بدین جا برای رسیدن به این اهداف کافی نبوده است. هر هدف جدید نیازمند کسب و به کارگیری بخش جدیدی از دانش و مهارت است. در مورد شما این دانش و مهارت چه چیز می تواند باشد؟ لطفا در پاسخ های خود شفافیت داشته باشید

6_ افرادی را مشخص کنید که برای رسیدن به هدفتان به کمک و همکاری آنها نیاز دارید

برای دستیابی به اهداف بزرگ نیازمند کمک افراد بسیاری هستید. هر چه این افراد را بهتر تعیین کنید احتمال استفاده بهتر و بیشتر از کمک و حمایت آنها افزایش می یابد

7_ فهرستی از پاسخهای خود به شش سوال فوق را تهیه کنید و بر اساس اولویت آنها را مرتب سازی کنید

اولین کاری که باید انجام دهید چیست؟ مهمترین کار شما چیست؟ مهمترین نکته چیست؟

فهرستی از فعالیت‌هایی که به ترتیب اولویت تهیه شده باشند  در واقع یک طرح است. یک طرحی که مجموعه گام به گام از کارهایی که سرانجام شما را به هدف و مقصد تان می رساند. با استفاده از هفت مرحله ای که ذکر شد می توانید به هر هدفی که برای خود تعیین کرده اید برسید

نویسنده: برایان تریسی

نظرات

نظرخود را با ما درمیان بگذارید

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

نظرات سایر دوستان

دوازده مرحله هدف گذاری به روش برایان تریسی

دوازده مرحله هدف گذاری به روش برایان تریسی

آموزش 35دقیقه ای از برایان تریسی را به "رایگان" دانلود کنید

و روش صحیح "هدف گذاری" را یاد بگیرید

اطلاعات خود را با دقت وارد نمایید و از دانلود رایگان فایل های پیشنهادات ویژه لذت ببرید