از اوج موفقیت تا ورشکستگی و زندان(از سری داستان های موفقیت)

از اوج موفقیت تا ورشکستگی و زندان(از سری داستان های موفقیت)

افرادی که به دنبال موفقیت هستند همواره کتاب های موفقیت و داستان های انگیزشی برای انها از اهیمت ویژه ای برخودار است. زیرا آنها می دانند که با خواندن کتاب در عرض چند ساعت می توانند راز چندین ساله موفقیت و یا شکست افراد را بدانند. از قدیم گفته اند که تجربه دیگران را تجربه نکنید. این ضرب المثل این معنی را می دهد که وقتی شما می توانید به راحتی با دانستن تجربه دیگران از نتایج ان تجربه اگاه شوید چرا باید خودتان دوباره راه رفته دیگران را تجربه کنید.

در این سری از داستان موفقیت افراد می خواهیم داستانی متفاوت برای شما بیان کنیم. معمولا داستان های انگیزشی و موفقیت به این گونه می باشد که زندگی یک فرد موفق را نشان می دهند که از فقر و نداری به دارایی و ثروت رسیده اند. اما داستان این سری از داتسان های موفقیت با تمامی داستان ها فرق دارد.

داستان فردی هست که از موفقیت به شکست رسیده است.

شاید شما هم نام کتاب سنگ فرش هر خیابان از طلاست را شنیده اید. می خواهیم کمی با نویسینده این کتاب آشنا شویم و ببینیم داستان زندگی این فرد چیست؟

کیم وو چونگ

کیم ووچونگ یا کیم وو جونگ (به کره‌ای: 김우중) (زاده 19 دسامبر 1936) رییس سابق هیئت مدیره و مؤسس گروه سابق دوو درشهر تااگو کره به دنیا آمد، کیم در دوران کودکی، زمانی که یک پسربچه بود، به فروش روزنامه می‌پرداخت. یاری رساندن به خانواده‌اش درپی ربوده شدن پدرش در آن زمان برای مدت کوتاهی تقریباً تنها برعهده او بود. پدر کیم، معلم رییس جمهور اسبق کره، پارک چونگ هی بود. پارک، کیم را از نظر اعتبار و رقابت تجاری، بسیار کمک کرد. او پس از اتمام تحصیلات ابتدایی و متوسطه (در دبیرستان کیونگی) در سال 1960 موفق به اخذ دانشنامه اقتصاد از دانشگاه یانس کره جنوبی گردید. پس از یک سال خدمت در شورای توسعه اقتصادی کره جنوبی که یک ارگان دولتی است، کار تجاری خود را در شرکت صنایع هان سانگ آغاز نمود و تا قبل از سال 1967 که خود شرکت صنایع دوو را تاسیس کرد؛ در این شرکت تا مقام مدیریت ارتقا پیدا کرد. کیم، سپس این کار را رها کرد و صنایع دوو را با 5 نفر به عنوان شریک راه‌اندازی کرد. کیم شرکت‌های ورشکسته بسیاری خرید؛ چنان‌که بخش بزرگی از دوو از شرکت‌های ورشکسته و دارای بدهی ساخته شده‌است که توسط دوو خریداری شده‌اند.

در ماه ژوئن سال 1984، پادشاهی سوئد، شاه کارل گوستاو شانزدهم، یک جایزهٔ تجاری بین‌المللی را به کیم اهداء کرد. همچنین در سال 1988، مجله اکونومیست، چاپ کره، طی یک نظرسنجی، وی را به عنوان محترم‌ترین مرد کسب و کار در کره انتخاب نمود. در سال 1989 نیز، یونسکو، در سئول، او را به خاطر کمک به اقتصاد و تعهد او به کار، به عنوان مرد سال برگزید. دولتهای پاکستان و سودان نیز به خاطر کمک کیم به توسعه اقتصادی کشورهایشان به او نشان افتخار دادند.

تا اینجای داستان مثل تمامی داستان های موفقیت است. اما شاید برای شما باورش سخت باشد که چنین فردی از اوج موفقیت به زندان و حتی اعدام محکوم شده باشد.

چه بر سر کیم وو چونگ آمد؟

تصویر بالا کیم را در زندان نشان می دهد. به راستی چه بر سر نویسنده کتاب سنگ فرش هر خیابان از طلاست آمد؟

مشکلات کیم از زمانی آغاز شده بود که او به دلیل سرمایه‌گذاری در کشورهای در حال توسعه، بدهی زیادی به میزان 3/1 میلیارد دلار به بار آورد و یک میلیارد دلار نیز بابت خرید شرکت کره‌ای سانگ یانگ به شرکت خسارت وارد کرد.

ضعف مدیریت مهم‌ترین دلیل شکست بزرگترین خودروساز کره بود. مدیریت‌این شرکت که تنها به گسترش و توسعه کسب و کار در زمینه‌های مختلف پرداخته بود بدون در نظر گرفتن سودآوری پروژه‌ها با استفاده از رانت‌های دولتی و سیاسی سعی در مخفی کردن بدهی‌های شرکت داشت که در آخر هم موفق نشد و به شکست و نابودی انجامید.
یکی دیگر از دلایل شکست ‌این غول اقتصادی کره سرمایه‌گذاری در مناطق و کشورهای پر ریسک بود. به‌عنوان مثال، کشور ویتنام یکی از‌ این بازارها بود. دوو سعی داشت که محصولات خود را به صورت ارزان در‌ این بازار به فروش برساند تا سهم بازار را مال خود کند.

نتیجه گیری که از این داستان می کنیم:

داستان ها همیشه دارای نکات بسیاری هستند که با پی بردن به آنها می توانید زندگی خود را جندین سال به جلو بیندازید. کیم وو چونگ فردی از اوج ثروت به جایی رسید که حتی به اعدام نیز محکوم شد.

اولین نکته ای که یاد می گیریم این است که هر شخصی که کتابی نوشته است و آن را به فروش می رساند دلیل بر این نیست که تمامی مطالب کتاب او درست است. ممکن است اقدامات مدیریتی در کتاب فردی نوشته شده باشد که با اجرای ان اقدامات، شرکت به ورشکستگی برسد.

بنابراین وقتی کتابی را مطالعه می کنید، سعی کنید از زاویه بی طرفی به کتاب نگاه کنید. مطالب کتاب را ابتدا بخوانید و اگر برخی از نکات کتاب قدیمی شده است و یا اشتباه است را قبول نکنید و یا حتی رد کنید.

دومین نکته ای که از این داستان به دست می اید این هست که شما نباید به هر فردی که موفقیت رسیده است اعتماد کنید. آقای کیم وو چونگ یکی از موفق ترین افرادی بود که توانسته بود بالای 320 هزار نفر کارمند داشته باشد اما به یکباره تمامی کارها و اقدامات او غیرقانونی تلقی شد و شرکت ورشکسته شد.

شما در کار موفقیت و یا در حرفه بازاریابی شبکه ای  با افرادی که مدام در جلسات به شما راه کار ارائه می دهند، آشنا هستید. بنابراین حرف های این افراد را با کنترل احساسات خودتان، منطقی تفسیر کنید و بعد اقدامات را در طی بازه زمانی انجام دهید.

لطفا ظرف خالی در برابر بالاسری را تمام کنید

سومین نکته ای که می توان از این داستان گرفت این هست که مدیریت یک فرآیند یک روزه و یا یکساله نیست. شما ممکن است مدیر یک شرکتی باشید و یا حتی برای خودتان سازمان بزرگی داشته باشید و اقداماتی انجام دهید که از نظر شما آن اقدامات درست است اما در مرور زمان نتایج اقدامات شما خود را نشان خواهند داد. بنابراین سعی کنید اقدامات مدیریتی و یا رهبری در سازمان خودتان را در بازه زمانی بسنجید و به یکباره همه چیز را در سازمان خودتان تغییر ندهید. تغییر به یکباره در سازمان می تواند حتی شما را به مرز ورشکستگی برساند.

نکته دیگر این داستان این هست که همواره به روز باشید. شما ممکن است کتاب سنگ فرش هر خیابان از طلاست را به سازمان خودتان پیشنهاد دهید. در حالی که اقدامات مدیریتی و راه کارهای عملی این کتاب نتایج خوبی برای شما و سازمان تان به ارمغان نخواهد اورد. بنابراین سعی کنید هر روز خود را آپدیت و به روز کنید.

بنابراین سعی کنید همواره نکات مثبت یک آموزش را برای خود بردارید و نکات منفی آن را برای خود آموزش دهنده باقی بگذارید. بدون شک کیم وو چونگ نکات نثبت بسیاری نیز داشته است که شما می توانید آنها را با تفکر و اینکه آیا آن نکات امروزه نیز به در می خورد را برای خود بردارید و نکات منفی را برای خود کیم وو چونگ و یا هر آموزش دهنده دیگری باقی بگذارید.

موفق باشید

 

نظرات

نظرخود را با ما درمیان بگذارید

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

نظرات سایر دوستان

به چه موضوعی علاقه مند هستید ؟

پربازدترین ها